środa, 23 sierpnia 2017

Marmolada z arbuza, czyli μαρμελάδα καρπούζι

Lato obfituje w tanie owoce i warzywa, które przynajmniej częściowo warto zakonserwować. Niektóre dostępne są przez większość cześć roku, jednak inne tylko przez ułamek czasu. Do takich należą arbuzy, które można zamienić na przetwory.

marmolada z arbuza

Marmolada z arbuza (Μαρμελάδα καρπούζι) to specjalność rodyjska. Być może w innych regionach
też się ją przygotowuje, jednak w sposób odmienny niż na Rodos. Tutaj do przygotowania marmolady wystarczy miąższ z arbuza, cukier oraz mastiha, która pełni rolę żelującą. Jeżeli ktoś chce może dodać wanilię, jednak osobiście uważam to za zbędny dodatek, ponieważ mastiha ma swój, specyficzny zapach.Składniki:

 • 1 kg miąższu z arbuza
 • ½ kg cukru kryształu
 • 10 g mastiha w proszku

Miąższ arbuza kroimy na kawałki, oczyszczamy je z pestek i zasypujemy cukrem.
Pozostawiamy pod przykryciem, na co najmniej 12 godzin, po czym odsączamy syrop do garnka.Syrop ten gotujemy na małym ogniu przez około 45 minut, do momentu aż straci połowę swojej objętości.


Następnie arbuza rozdrabniamy mikserem i dorzucamy do garnka z syropem. Mieszamy do uzyskania jednorodnej mieszaniny i chwilę jeszcze gotujemy.

Gotową, zagęszczoną marmoladę wlewamy do wysterylizowanych słoików.

I już możemy cieszyć się latem zamkniętym w słoiku.

Kali oreksi!

Marmolada po otwarciu wygląda tak!

 

2 komentarze:

 1. Niestety przygotowana wg przepisu marmolada nie jest gęsta, wyszła wodnista i nadaje się do ponownego wylania ze słoików i zagęszczenia czymś innym. Masticha w tym przypadku dała jedynie specyficzny smak.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może była za krótko gotowana. Wkładamy ją do słoików, gdy robi się gęsta i moja taka jest. Chyba na dowód nakręcę filmik i wstawię na koniec wpisu, bo robię ją corocznie od 3 lat i jest ok.

   Usuń