wtorek, 28 czerwca 2022

Tradycyjny dżem morelowy

Dżem morelowy (gr. Μαρμελάδα βερίκοκο) to klasyka wśród greckich przetworów. Ten klasyczny przepis na dżem morelowy jest bardzo prosty. Składa się ze słodkich, dojrzałych, soczystych moreli, cukru i odrobiny soku z cytryny. To najlepszy sposób na zachowanie tych pysznych owoców na dłużej.

Tradycyjny dżem morelowy

Dżem z moreli jest również prosty i szybki do przygotowania. Wystarczy pół godziny przygotowań i pół godziny smażenia, by cieszyć się morelami zamkniętymi w słoikach. Ostrzegam, że dżem jest słodki, ale taki ma być. W zimie można go wykorzystywać jako dodatek do greckiego jogurtu lub klasycznie, do nadzienia ciasta Pasta Flora.

Proporcja tego dżemu to 1 porcja moreli na 1/2 cukru. Jeżeli chcesz zrobić większą ilość, to składniki musisz przemnożyć. Z tych proporcji wyszły mi dwa słoiczki po 340 g każdy.

Składniki:

  • 1 kg moreli
  • 500 g cukru
  • 1 łyżka soku z cytrynyNa początku musimy umyć i wysuszyć owoce. Następnie usunąć z nich pestki. Tak przygotowane morele kroimy, wrzucamy do blendera i mielimy na purée.

Zmiksowane owoce przekładamy do garnka i zasypujemy cukrem. Zostawiamy na 15 minut.

Następnie smażymy na średnim ogniu przez pół godziny, od czasu do czasu mieszając drewnianą łyżką.

Gdy dżem zacznie robić się gęsty, wówczas ściągamy go z ognia i dolewamy łyżkę soku z cytryny. Dokładnie mieszamy i przekładamy jeszcze gorący do wysterylizowanych  słoików, które zakręcamy i odwracamy do góry dnem.

Słoiki powinny się same zamknąć, o czym świadczy wklęśnięta zakrętka. Zostawiamy je tak do wystudzenia, po czym dokręcamy zakrętki i odstawiamy do spiżarni.

Kali oreksi!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz